Jak uzyskać dodatek mieszkaniowy?

W tym miejscu pokażemy, krok po kroku, co należy uczynić, aby otrzymać dofinansowanie na pokrycie kosztów utrzymania mieszkania, tzw. dodatek mieszkaniowy.

  1. Krok pierwszy - tytuł prawny do lokalu.
  2. O dodatek mieszkaniowy może ubiegać się każda osoba zajmująca lokal mieszkalny na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego. W przypadku naszej Spółdzielni mogą to więc być:

    1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
    2. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
    3. Prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
    4. Prawo najmu lokalu mieszkalnego.

    Ale uwaga! O dodatek mieszkaniowy mogą się również ubiegać osoby pozbawione tytułu prawnego do lokalu o ile w prawomocnym wyroku nakazującym jego opróżnienia sąd przyznał im prawo do otrzymania lokalu socjalnego!

  3. Krok drugi - stosunek ilości osób zamieszkałych do powierzchni lokalu.
  4. Aby Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przyznał wnioskodawcy prawo do otrzymania dodatku mieszkaniowego konieczne jest, aby zajmowany przez niego lokal w przeliczeniu na liczbę zamieszkałych w nim osób, nie był "zbyt duży". To znaczy, że jego powierzchnia nie może przekraczać określonej wielkości w przeliczeniu na ilość osób zamieszkałych w danym lokalu. Kryterium to przedstawia się następująco:

    1. dla jednej osoby - mieszkanie nie może być większe niż 35m2
    2. dla dwóch osób - mieszkanie nie może być większe niż 40m2
    3. dla trzech osób - mieszkanie nie może być większe niż 45m2
    4. dla czterech osób - mieszkanie nie może być większe niż 55m2
    5. dla pięciu osób - mieszkanie nie może być większe niż 65m2
    6. dla sześciu osób - mieszkanie nie może być większe niż 70m2, a w razie zamieszkania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5m2.

    Normatywną powierzchnię powiększa się o 15m2, jeżeli e lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkania w oddzielnym pokoju.

  5. Krok trzeci - dochód miesięczny w przeliczeniu na ilość osób wspólnie zamieszkałych.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Obecnie wysokość najniższej emerytury wynosi 844,45 zł. (UWAGA: wysokość najniższej emerytury zmienia się w ciągu roku, w zależności od waloryzacji świadczeń).

Design by flankerds.com